Zimní slunovrat

Svíce na slunovrat

Zimní slunovrat se odehrává uprostřed největší tmy, a přesto je možná nejradostnějším ze starých pohanských svátků. Astronomicky se odehrává návrat Slunce a od tohoto bodu dále můžeme pozorovat postupné přibývání světla, které bude hlavním tématem příštího svátku Hromnic, jak praví lidová moudrost: "Na nový rok o slepičí krok. Na Tři krále, o dva dále, na Hromnice, o hodinu více!"

Na duchovní rovině byl tento čas v roce dobou odpočinku, protože naši předkové nemohli ani válčit ani se věnovat zemědělství, středobodem se tedy stával rodinný krb. Energie Yule, jak tento svátek nazývají pohané (doslova "kolo") je také taková - vybízí nás k odpočinku, přehodnocování, hodí se k oslavám a samozřejmě k věštění, stejně jako předcházející svátek dušiček.

V dnešním článku si povíme tipy, jak tento svátek oslavit s rodinou, jak můžeme čarovat a využít energii, přítomnou v přírodě v tomto čase a něco zajímavostí o tradicích, které obklopují období vánoc. Jelikož se jedná o svátek rodinný, vpřijde vhod také, co jsme si řekli dříve o kultu předků.

Datum: 21. prosince nebo o něco později (na severní polokouli)
Jména svátku: Zimní slunovrat, Yule, Vánoce, Velká noc, Divoká honba, Saturnálie
Božstva: božstva Slunce, Saturn (řím.)
Symboly: strom, ozdobené vánoční polínko a krb, koleda, adventní věnec svíce obecně, hvězda, jmelí

Starobylý pohanský svátek

Mnoho pohanských kultur mělo zimní svátek světla. Víme, že na severní polokouli se zimní slunovrat slavil od počátku věků. Vikingové v tento čas pořádali hostiny, zábavy a slavnostní obětiny. Z jejich doby přežilo množství zvyků, jako zdobení Stromu života, který byl ústředním bodem severských mýtů nebo pálení speciálního polínka v krbu
a chození na koledu. Seveřané žehnali stromům a zejména ovocným sadům. Také staří Keltové slavili zimní slunovrat. Druidové obětovali bílého býka a sbírali jmelí. Na dnešní podobě vánoc se podepsaly také římské Saturnálie, nezřízený svátek s karnevaly, kdy bylo ve zvyku vyměňovat si dary.

Tipy na rituál

  • Pohřběte symbolicky vše, co se událo v tomto roce a co si již nechcete brát dále s sebou. Můžete to dát do krabice nebo spálit.
  • Zapalte svíce za zapomenuté zesnulé z vašeho okolí - pošlete světlo svým drahým zesnulým a svým duchovním učitelům. Přečtěte jména všech svých předků.
  • Ozdobte oltář v zelené, červené a zlaté. Mezi vánoční barvy patřé také purpurová. Na oltář patří stálezelené jmelí a symbol slunce - například zlatá svíce nebo hvězda. Tradičním pohanským symbolem slunce je svastika a triskel.
ozdoby-pohanske-vanocni-stromek.jpg

Aktivity na zimní slunovrat

Buďte kreativní a se svými blízkými si připomeňte tento svátek. Je spoustu věcí, které můžete podniknout, kromě rituálu:

  • Použijte jmelí jako ingredienci do rituálu na lásku nebo rodinou svornost - bylo zasvěceno bohyni Freye, a uzavíraly se pod ním příměří válčících kmenů!.
  • Udělejte si strom svého rodokmenu. Ozdobte letos vánoční stromek kreativně, dejte na něj třeba své vzpomínky nebo symboly za všechny blízké lidi.
  • Spalte na dvorku pár starých krámů, které vás doma iritují. Blíží se novoroční svátky a s nimi spojené tradice uzavírání starého roku.
  • Udělejte něco dobrého pro druhé - přispějte na dobrou věc, navštivte někoho osamělého, pošlete nečekaný dárek.
  • Udělejte si večer vyprávění příběhů, po vzoru našich předků.
  • Uspořádejte tichou večeři. Nechte u stolu prázdné místo pro všechny, kdo letos zemřeli.
  • Napečte cukroví s pohanskými motivy - hvězdou, sluncem, měsícem...

Slunovratová inspirace

pentagram-vanocni-venec.jpg

vanocni-polinko-yule.jpg

Lunární kalendář

Líbil se vám rituál?

Odebírejte předpovědi na nadcházející úplňky a novoluní, rituální návody a postupy a věštby z karet na každý týden do své e-mailové schránky.


Komentáře

Naučte se magii

Připojte se k 8 612 odběratelům Čarovného zrcadla.

Dostávejte zdarma každou sobotu večer předpovědi na úplněk a novoluní, návody na kouzla a rituály, týdenní věštbu a jiné články.

Prohlédněte si poslední:

Z nabídky eshopu

Navštívit eshop

Právě vyšlo

tarot-kniha-noira.jpg

Tarot: Hra Osudu

Věštění nemusí být vážné ani nemusí být těžké. První kniha na trhu o oblíbeném zvyku tahat si jednu tarotovou na den vám ukáže cestu k tomu, jak můžete i vy začít ve svém každodenním životě hovořit s kartami.

Více o knize

Festivaly

Víkendové semináře

Přednášky s večírkem

Vyhledávání

Hledat v článcích 1271672657124451911_0.png