WiccaWicca

Wicca je náboženství novodobých čarodějnic. Samotné slovo znamená ve staré anličtině "čaroděj." Wiccu v dnešní podobě oživil pro svět anglický okultista Gerald Gardner v první polovině 20. století. Wiccané slaví osm pohanských svátků, uctívají staré bohy a tvoří malé skupiny (coveny), které se scházejí o těchto svátcích nebo o úplňcích. Čarodějnice se věnují různým esoterickým naukám, vedou si své knihy stínů a při zvláštních životních příležitostech provádějí rituály přechodu. Existují formální zasvěcovací linie, vedoucí k Geraldu Gardnerovi, i celá řada samouků a čarodějnic "od přírody". V České republice převažují samouci a malé rodinné skupinky, které se scházejí hlavně k oslavě svátků.

Je vaše sousedka je tak trochu čarodějnice? 

Sabat čarodějnic u sousedů

Všichni dobře víme, že dobré sousedské vztahy jsou základem poklidného soužití. Ale co když je ta paní od vedle tak trochu máklá... tak trochu čarodějnice? S určením vážnosti situace pomůže tento dotazník.

Kolik z následujících tvrzení na vaši sousedku platí?

Začínáme s Wiccou 

kotlik-carodejnicky_0.jpg

Jak mám začít? Jak se stanu čarodějkou? Jak najdu učitele? Kde mám hledat? - Jako každému autoru stránek o wicce a čarodějnictví, i mě od začátku chodilo spoustu dopisů s podobným zněním. Na mnohé z nich se těžko odpovídá, protože neříkají, co přesně hledající potřebuje – zřejmě proto, že to často sami neví. Člověku v začátcích nebo i později něco chybí, ale není jisté, co by onu potřebu zaplnilo, zda-li připojit se k nějaké organizaci, přečíst si konkrétní knihu nebo seznámit se s někým podobně smýšlejícím.

V tomto článku se tedy snažím rozebrat typické začátečnické problémy a témata, která se nejvíce objevují.

Wicca pro pokročilé 

witch-pentacle.jpg

Wicca Textbook 

Amberlaine & Sylvan

Tato kniha představuje materiály pro kurs Wiccy, který se jeho autoři uvolili publikovat. Pokud hledáte ucelený zdroj o Wicce pro vlastní praxi, je tato kniha pro vás to pravé. Pokrývá mnoho témat vcelku zdařile.

A New Walk Down an Old Path: Dragon Tradition Wicca 

Nové procházka po staré cestě - Dragon Tradition Dragontradition.com nebo Churchofmagick.com.

Maiden Moon: An Advanced Wicca 101 

Simon Craft (pseudonym), volně dostupná e-kniha ve spolupráci s Pagan Clergy Association.

Kniha Bohyně 

Z anglického originálu "Book of the Goddess", Anna Livia Plurabelle na Sacred-Texts.com přeložila Ještěrka, grafická úprava Noira.

Knihy v PDF ke stažení 

kniha-stinu-pentagram2_0.jpg

V této sekci naleznete knihy v PDF ke stažení. Větší část je anglicky. Pokud neumíte jazyk, podívejte se na recenze českých tištěných knih. Vybrala jsem ty nejlepší materiály, shromážděné během let. Na detailu každé knihy naleznete anotaci obsahu a krátké hodnocení.

Čarodějnicí snadno a rychle 

V 80.letech bylo módní zajímat se o New Age. To je nyní na alternativní scéně strašlivé faux pas a pokud chcete být přijímáni v metafyzické společnosti let devadesátých, musíte se zajímat o Wiccu a pohanství. Samozřejmě, nepatříte ve skutečnosti do žádného covenu, aby si o vás mysleli, že jste pohan, můžete si problufovat cestu k tomu být brán a uznáván jako wiccan, stačí jednoduše znát pár pojmů a správně se oblékat. A to nás přivádí k...

Zásadě č.1: Všechno je o image. Koneckonců, na co je dobré být čarodějnicí, když nikdo neví, že jste jedna z nich? Tudíž musíte nosit černou za každých okolností. Pokud je to možné, vyhýbejte se úplně slunci, dokud nebudete bledí, to dělá ještě lepší efekt. U žen a odvážných mužů tento efekt ještě potrhne černá oční linka. Také noste amulety, krystaly a laciné okultní cetky za všech okolností. Ujistěte se, že jsou tak nápadné a podivné, jak jen to je možné. Pentagram na krku je naprostá nezbytnost - čím větší, tím lepší! Kápě a hábity jsou ve městě nepovinné - záleží na tom, jak moc velký chcete udělat na okolí dojem, ale kdykoliv se chystáte do společnosti pohanů, nesmíte je vynechat.

Dopis učitelky pohanským rodičům 

Ze zdrojů lidové slovesnosti přeložila a upravila Noira, 2007.

Vážená Paní a Pane Thomasovi,

Píšu vám tento dopis ohledně Vaší dcery, Aradie Moon. Prosím, nevyložte si to špatně, ona je správné děvče a velice bystré dítě, ale má jisté zvláštní zvyky, které bychom měli probrat.

Každé ráno před tím, než začne hodina, trvá na tom, že bude obcházet třídu s tužkou v ruce a stahovat Měsíc. Řekla jsem jí, ať počká na hodinu kreslení. A když už mluvíme o výtvarné výchově, kdykoliv kreslí noční oblohu, trvá na tom, že namaluje malá kolečka kolem všech hvězdiček a postavy tančící na zemi. A to mi připomíná tancování, musela jsem jí dvakrát zabránit, aby si nesundávala všechno oblečení, když jsme hráli hru. Mimochodem, co znamená "v šatě nebeském"?