Pohanské časopisy

pohanske-symboly_0.jpg

České pohanské časopisy

Zaniklé sdružení Heathen Hearts from Boiohaemum vydávalo několik časopisů, z nichž nejdéle fungoval magazín indoevropské tradice Sauiló. Napsat si o archiv můžete zkusit bývalým členům, kteří provozují web o germánské tradici.

Jakub "Zahrada" Archer, osobnost Wiccy v Čechách (sídlí na webu wicca.cz), byl šéfredaktorem časopisu Pohanský kruh (2003 - 2004). Ten byl plně zdigitalizován a lze si jej přečíst na Zahradově starém webu.

Existovaly i další pokusy, vesměs ještě kratší životnosti. Aktuálně poslední projekt přineslo občanské sdružení Matera Opidum. Svůj časopis nazvali Sabatník a vychází 8x do roka tiskem, za cenu ke stu korun, pro členy sdružení zdarma. Komunita Matera Opidum (2009) je menší, než déle působící sdružení Dávný obyčej (2008) a Pohanská federace v České republice (2006).

Právě poslední jmenovaná iniciativa vydává 4x do roka elektronický časopis - Věstník Pohanské federace, kam také pravidelně přispívám. věstník informuje na několika desítkách stran o připravovaných akcích, pohanské kultuře, vychází původní a překladové články a rozhovory. Z původního skromného formátu šla kvalita pod vedením posledního národního koordinátora PFI kvalita rapidně vzhůru.

  • Archiv minulých čísel

Dávný obyčej vydává jednou ročně sborník textů, pro členy zdarma, pro nečleny ke koupi za rozumný peníz. Údajně pořizuje i překlady zahraničních knih pro potřeby členů. (Více na jejich webu.)

Zahraniční pohanské časopisy

Pagan Dawn Časopis Pohanské federace ve Spojeném království, na nějž je zaměřena většina obsahu, nechybí ale ani sekce mezinárodní. Lze jej předplatit zvlášť nebo spolu s členstvím v Pohanské federaci. (Více na jejich českém webu.) V ceně členství je také elektronický věstník kontinentální sekce Pagan World.

Hodnocení

Pohanský úsvit jsem odebírala několik let, má otřesnou amatérskou sazbu, která se špatně čte a občas úděsné ilustrační obrázky. Publikuje slovo redaktora, prezidenta britské PFI a spoustu zpráv z ostrovní scény, které vás vůbec nezajímají, pořád dokola několik anglických wiccanských celebrit, stále ty samé reklamy. Sem tam zajímavý článek, ale únavně se to čte (nepoužívají velká písmena v nadpisech). Není to právě doporučení, ale chtěli jste slyšet něčí názor, než si to případně předplatíte, ne?

V USA vychází celá řada pohanských časopisů, asi nejprodávanější je NewWitch a celkově časopisy zaměřené na náctileté čarodějky. legendární byl GreenEgg, který však již pro finanční potíže - typický problém pohanských časopisů - nevychází. Anotovaný seznam aktuálních periodik uvádí v poslední edici (2006) své knihy Margot Adler.

Ohledně druidství a časopisu naší druidské tradice na stránce zdroje k druidství.

Pohanské eziny

Zajímavější je oblast pohanských online časopisů neboli e-zinů. Widdershins vycházel do roku 2007 a je k dispozici jako archiv. Pan Gaia "Pohanský časopis pro přemýšlivé lidi."

Pokud máte zajímavý tip na tematický online nebo tištěný magazín, napište mi.

Komentáře

Naučte se magii

Připojte se k více než 5 422 odběratelům Čarovného zrcadla.

Dostávejte zdarma každou sobotu večer astrologické předpovědi, návody na kouzla a rituály, týdenní věštbu a jiné články o magii.

Prohlédněte si poslední:
Noira
Články píše Noira

Píšu o magii, rituálech a tradicích našich předků. Magie pro mne znamená vracet lidem moc nad jejich životem zpět do jejich rukou. Magii a věštění, práci s energií se věnuji profesionálně řadu let. Svoje vědomosti jsem vtělila do zásilkového obchodu s magickými pomůckami, které vyrábím a dovážím. Magii také vyučuji a vydávám o ní první knihu.

Více o autorce

Přednášky a festivaly

  • Festival esoteriky a zdraví v Liberci, 5. března
  • Festival Evolution, 18.-20. března

Víkendové semináře

Celý kalendář 2016

Vyhledávat v článcích