
Voodoo: Kvantový skok za hranic běžné reality, Reginald Crosley, Fontána, rok vydání neuveden. Doporučená maloobchodní cena 278,- Kč.
Voodoo: Kvantový skok za hranice běžné reality je již třetí knihou na téma voodoo, vydanou v průběhu pouhých tří let v olomouckém nakladatelství Fontána. Z toho vy se dalo usuzovat, že českého čtenáře tato tematika láká, ale pokud se ptáte mne, spatřuji v tom jeden z důkazů rostoucího zájmu Loa o naši krajinu.
Ze tří vydaných knih (viz Doporučená literatura) je rozhodně tou nejméně přístupnou a nejnáročnější na čtenáře. Kdo není zvyklý číst odbornou literaturu, bude mít s některými místy problém. Jenom málo se věnuje popisu duchů vúdú (Loa) a neobsahuje prakticky žádné návodné pasáže o službě Loa a magické praxi. Autor netvrdí, že by byl praktikujícím vúduistou, bokorem nebo hounganem. Jako primární zdroj k haitskému voodoo cituje z obdivuhodně rozsáhlé bibliografie výpovědi očitých svědků a antropologů. Kniha je tedy v jistém ohledu typickou odbornou prací, kde autor skládá dohromady materiál a argumenty různých jiných badatelů, aby podal svůj ucelený argument. O co doktoru Crosleymu v této knize jde?
Autor je haitský emigrant žijící v USA, který se o duchovní odkaz afrokaribských kultů začal zajímat znovu v dospělosti pod vlivem surrealistického umění, modernismu 60. let a děl jako Tao fyziky , které připravovaly dialog mezi moderní vědou a náboženstvím. V této knize se snaží skloubit do jediného interpretačního rámce různá zejm. africká starověká náboženství, Bibli a nejmodernější vědecké teorie, které ve skutečnosti narušují naše zaběhnuté vnímání skutečnosti. To není lehký úkol a obávám se, že kdo sám tuto myšlenkovou práci nepodstoupil, tak knihu nevěřícně odloží. Úskalí zde spatřuji dvojí; jednak esoterici a duchovní hledači, kteří nemají akademický „background“ se neprokoušou místy náročnějším výkladem, druhak skeptici – kterých nalezneme mnoho i mezi praktikujícími mágy – ti sice hledají velká mystéria, ale představa měnění podoby a teleportace u vúduistických tajných společností jim přijde zhola nesmyslná.
Kniha tedy paradoxně musí zabrousit do žánru tak zvané záhadologie, aby podala své sdělení. To je značně problematické, nicméně pochopitelné, protože hovoříme-li o magii, z principu se musíme oprostit od běžných kategorií a „uvěřit“ nebo alespoň připustit existenci nemyslitelného. Z tohoto ranku autor zkoumá jeden z mála zdokumentovaných případů „paranormálního“ jevu pod taktovkou vědy, nikoliv čarodějů, jímž byl nechvalně proslulý philadelphský experiment (Projekt Duha). Využití vysokoenergetického magnetického pole zde způsobilo teleportaci a další jevy.
Autor do značné hloubky probírá také další fenomény ze západní kultury, které budou čtenáři blízké, a srovnává je s jevy posednutí ve voodoo. Konkrétně věnuje prostor spánkovým jevům, hypnóze a náměsíčnictví, což je velmi příhodné (z vlastní praxe mohu potvrdit). Popisuje mechanismus posednutí jako kompozitní stav (termín z kvantové fyziky) člověka s vodunem (zde termín pro ducha) a neobyčejné projevy takového stavu, kam patří různé pozoruhodné schopnosti, jež lze vysledovat v našich končinách např. v hypnóze.
Autor jako lékař je velmi dobře obeznámen s vysvětleními posedlosti, podanými v minulosti psychiatry a pouští se do jejich kritiky. Ukazuje, že žádný poctivý psychiatrický popis těchto jevů se neobejde bez odkazů na určité duchovní motivy. Cenná je také ukázka, že v určitých sférách naší kultury se, stranou od hlavního proudu, stále pěstují techniky podobné těm šamanským (surrealistické hnutí a umění).
Pro mne nejcennější byl podaný výklad o složkách duše a posmrtném životě a vzhledem k mojemu katolickému pozadí také četné citace Písma, které autor vykládá v typicky vúduistickém duchu (chápání Boha je zde odlišné). Je až fascinující vidět, jak člověk praktikující vúdú nebo vychovaný na Haiti čte biblické příběhy zcela odlišnýma očima a všímá si tolik zjevných zázraků, posednutí, zjevení a podobně, které evropský křesťan úplně pomíjí, a dává je do souvislosti se stejnými jevy ve vúdú a starověkých náboženstvích. Pro teologicky vzdělané či zaměřené čtenáře je tato kniha nutností.
Vždycky, když čteme knihy o vúdú, je napřed na místě položit si otázku, kdo je autor a z jakého pohledu píše. Tři do češtiny přeložení autoři v tomto ohledu tvoří zajímavou kombinaci perspektiv. Kenaz Filan (Haitské voodoo) je bílý Američan, dobře obeznámený s moderním pohanstvím, který byl zasvěcen do vúduistické společnosti emigrantů na Brooklynu později v životě. Heike Owusu (Rituály voodoo v praxi) je Němka, která prodělala šamanskou krizi a provdala se za Afričana, což podpořilo její zájem o čarodějnictví a africké tradice. Autorem Voodoo: Kvantový skok je černý lékař, haitský emigrant, žijící v USA. Medicínu vystudoval již na Haiti a tak byl odpočátku součástí obou světů – světa moderní vědy a medicíny a starobylého magického kultu. Většina jeho příbuzných konvertovala k protestantismu, přesto byl jako dítě přiveden do vnitřní svatyně voodistického chrámu. Doktor Reginald Crosley napsal také knihu o alternativní medicíně. Celým svým dílem se snaží nalézt společný jazyk pro tak zvaná „primitivní“ náboženství a moderního západního člověka.