Dušičky, Halloween, Samain

Lebka se svíčkou

Dušičky neboli Halloween jsou největším svátkem pohanského Kola roku. Je to keltský nový rok, nejtajemnější a nejtemnější ze všech osmi svátků, čas v roce, kdy se rouška mezi světem živých a mrtvých stává průsvitnější a snadněji s nimi vstupujeme do kontaktu.

Na duchovní rovině byl tento čas v roce dobou, kdy se porážel dobytek a konzervovalo se maso. Tato třetí a poslední sklizeň zajišťovala, aby si naši předkové uchovali na zimu jen to, co bylo dost silné na přežití. Energie Samainu (doslova kelstký výraz pro "konec léta") je také taková - temná a syrová, jako zimní krajina, oproštěná od všeho, co je cizorodé, slabé nebo již neaktuální.

Svátek zesiluje téma předcházející slavnosti podzimní rovnodennosti, kdy začala temná polovina roku. Nyní se do ní noříme již naplno, a denní světlo valem ubývá.

V dnešním článku si povíme tipy, jak tento svátek oslavit s rodinou, jak můžeme čarovat a využít energii, přítomnou v přírodě v tomto čase a něco zajímavostí o tradicích, které obklopují období dušiček. O důležité části těchto svátků, kterou je kult předků, vyšel extra článek Rituály pro zesnulé.

Datum: 31. října až 2. listopadu
Jména svátku: Samain (Samhain), Všech svatých, Památka zesnulých, Dušičky, Velký Sabat, Slavnost mrtvých
Božstva: božstva smrti, Cernunnos (kelt.), Cailleach (kelt.), Hekaté
Symboly: lebka, dýně, granátové jablko, masky, lucerny

dýně halloween

Starobylý pohanský svátek

Den mrtvých (Día de Los Muertos) je moderní podobou keltského svátku, který se slaví v celé Americe. Lidé se shromažďují, aby se modlili za svoje drahé zesnulé, kteří odešli, a vztyčují pro ně oltáře. (Více o tom, jak na oltář předků.) Pečou se cukrovinky ve tvaru lebek a kostí, které lidé spolu s oblíbenými nápoji zemřelých nosí na jejich hroby. Tento svátek má hluboké kořeny, sahající až k Aztékům, kteří v tomto období uctívali bohyni podsvětí Mictecacihuatl. Svátek je velký také v haitském voodoo, kde se nazývá Fet Ghede, slavnost mrtvých.

Tipy na rituál

 • Pohřběte symbolicky vše, co se událo v tomto roce a co si již nechcete brát dále s sebou. Můžete to dát do krabice nebo spálit.
 • Zapalte svíce za zapomenuté zesnulé z vašeho okolí.
 • Pošlete světlo svým drahým zesnulým a svým duchovním učitelům.
 • Přečtěte jména všech svých předků, o kterých víte, a požádejte je o posílení.

Aktivity na dušičky

Buďte kreativní a se svými blízkými si připomeňte tento svátek. Je spoustu věcí, které můžete podniknout, kromě rituálu:

 • Navštivte místní hřbitov a postarejte se o neudržovaný zapomenutý náhrobek.
 • Udělejte si strom svého rodokmenu.
 • Spalte na dvorku pár starých krámů, které vás doma iritují.
 • Postavte si halloweenský oltář s dýněmi, kostmi a strašidly.
 • Uspořádejte spiritistickou seanci nebo věštecký kroužek. Dušičky jsou tradiční čas na všechny formy věštění.Nebo pro duchařské filmy a historky!
 • Uspořádejte tichou večeři. Nechte u stolu prázdné místo pro všechny, kdo letos zemřeli.
 • Napečte perníčky ve tvaru kostí.

Oltáře na dušičky - inspirace

Dušičkový oltář domácí

Komentáře

Naučte se magii

Připojte se k více než 5 516 odběratelům Čarovného zrcadla.

Dostávejte zdarma každou sobotu večer astrologické předpovědi, návody na kouzla a rituály, týdenní věštbu a jiné články o magii.

Prohlédněte si poslední:
Noira
Články píše Noira

Píšu o magii, rituálech a tradicích našich předků. Magie pro mne znamená vracet lidem moc nad jejich životem zpět do jejich rukou. Magii a věštění, práci s energií se věnuji profesionálně řadu let. Svoje vědomosti jsem vtělila do zásilkového obchodu s magickými pomůckami, které vyrábím a dovážím. Magii také vyučuji a vydávám o ní první knihu.

Více o autorce

Přednášky a festivaly

 • Festival esoteriky a zdraví v Liberci, 5. března
 • Festival Evolution, 18.-20. března

Víkendové semináře

Celý kalendář 2016

Vyhledávat v článcích