PohanstvíPohanství

Pohanství byl původně hanlivý pojem, kterým křesťané označovali všechna náboženství, která uctívala množství bohů a duchů. V současnosti jej používají lidé, kteří cítí povolání k tomu navrátit se ke zvykům našich předků. Slaví slunovraty a rovnodennosti, dělají magii a rituály a čerpají moudrost z předkřesťsnkých náboženství.

Rituály na dožínky a keltský svátek Lughnasadh 

oltář dožínkový

Keltský svátek Lughnasadh, zasvěcený slunečnímu bohu Lughovi, je dalším z velkých čarodějnických sabatů. Souvisí se slavnostmi dožínek, s první velkou sklizní v roce.

Předcházející svátek letního slunovratu se nesl ve znamení ohně a milostné magie, tento s sebou nese energii oslavy a prosperity.

V dnešním článku si povíme tipy, jak tento svátek oslavit s rodinou, jak můžeme čarovat a využít energii, přítomnou v přírodě a něco zajímavostí o tradicích, které obklopují dožínky.

Valpuržina noc a Beltane, svátek čarodějnic 

Nejstarší ze všech nám známých pohanských svátků zůstal dodnes v povědomí lidí jako svátek čarodějnic. Proslulá Valpuržina noc měla být sabatem čarodějnic, které se slétaly na starobylých místech, a opět se slétají, s návratem k pohanským zvykům. Uvržení figury čarodějnice do ohně představuje vítězství nad temnými silami, které nyní budou dlouho na ústupu, jak se bude blížit slavnost letního slunovratu a stoupat moc světla.

Stejně jako dávní Keltové, přeskakujeme oheň, abychom se očistili a načerpali z něj vitalitu a sílu a přidali si štěstí. Správný oheň na Valpuržinu noc se rozdělává ze tří nebo z devíti druhů dřeva, které se nejprve zaříkají, aby každé přineslo ohni svůj zvláštní dar. Kromě ohně je svátek spojen také s vodou, a hodí se navštěvovat posvátné prameny nebo vykonávat koupele pro přidání půvabu a štěstí.

Tento svátek s sebou nese silnou zemskou energii znamení Býka, a říká se, že taková magie působí dlouho a pracuje tvrdě a vytrvale ve váš prospěch! Je to tedy skvělý čas pro magii na růst podnikání, plodnost, finanční stabilitu, budování nového domova, rekonstrukce a samozřejmě - tradiční čas pro milostnou magii všeho druhu.

Přestože pozdější přísloví varují před "svatbou v máji", květen je velice příznivým časem pro zásnuby, hostiny, večírky všeho druhu a svatební veselí. Pohané oslovují mystické spojení Boha a Bohyně, nazývané Velký Rituál. Ten, kdo má příhodného partnera, může chtít v tomto čase vyzkoušet něco z technik posvátné sexuality a tantry.

V širším smyslu je energie tohoto svátku vhodná pro rituály na zvýšení sebevědomí, zdraví, půvabu a sebepřijetí.

Tip: Pokud s námi nesledujete seriál o pohanských svátcích a posvátných cyklech přírody od počátku, možná si budete chtít nejprve přečíst první díl o únorovém svátku Hromnic (keltský Imbolc), na jehož konci najdete také pěkné obrázky celého pohanského kalendáře ke stažení. V posledním díle jsme se zastavovali u svátku jarní rovnodennosti a jarních očistných rituálů.

Magická kočka 

Kočka při úplňku

Málokteré zvíře je tak úzce spjaté s magií a čarodějnictvím, jako právě kočka. Kočka patří mezi tradiční čarodějovy pomocníčky, stejně jako třeba havran.

Ve starých keltských legendách je kočka jedním ze strážců Zásvětí. S tím snad souvisí její proslulá "neviditelnost" a plíživý pohyb, ale i schopnost vzdorovat smrti ve zdánlivě beznadějných situacích. Kočka má podle přísloví devět životů a devítka je samozřejmě jedním z magických čísel. Mimo jiné Vikingové měli právě devět světů.

V čem nám může kočičí totem pomoci a jaké dary dostávají lidé, kteří ji mají za patronku?

Hromnice - Imbolc 

Brigitin kříž

V čarodějnické tradici Wicca se za počátek roku považuje svátek navracejícího se světla, nazývaný Kelty Imbolc a v pozdějším kalendáři Hromnice. Jaké přírodní síly přináší a jak je nejlépe využít pro své čarování?

V následujícím článku najdete praktické tipy, jak obohatit svoje rituály nebo jen vyzkoušet osvědčené zvyklosti našich předků, které přinášely očištění a prosperitu.

Pokud jste nečetli článek o novoročním čarování nebo článek s věštbou na rok 2015, možná se k nim ještě před oslavou tohoto svátku budete chtít vrátit.

Zimní slunovrat 

Svíce na slunovrat

Zimní slunovrat se odehrává uprostřed největší tmy, a přesto je možná nejradostnějším ze starých pohanských svátků. Astronomicky se odehrává návrat Slunce a od tohoto bodu dále můžeme pozorovat postupné přibývání světla, které bude hlavním tématem příštího svátku Hromnic, jak praví lidová moudrost: "Na nový rok o slepičí krok. Na Tři krále, o dva dále, na Hromnice, o hodinu více!"

Na duchovní rovině byl tento čas v roce dobou odpočinku, protože naši předkové nemohli ani válčit ani se věnovat zemědělství, středobodem se tedy stával rodinný krb. Energie Yule, jak tento svátek nazývají pohané (doslova "kolo") je také taková - vybízí nás k odpočinku, přehodnocování, hodí se k oslavám a samozřejmě k věštění, stejně jako předcházející svátek dušiček.

V dnešním článku si povíme tipy, jak tento svátek oslavit s rodinou, jak můžeme čarovat a využít energii, přítomnou v přírodě v tomto čase a něco zajímavostí o tradicích, které obklopují období vánoc. Jelikož se jedná o svátek rodinný, vpřijde vhod také, co jsme si řekli dříve o kultu předků.

Vlk, nositel svobody 


Málokteré zvíře vzbuzuje tolik emocí u člověka v našich krajinách jako vlk. Za dlouhých zimních nocí byly smečky divokých vlků obrazem nebezpečí pro naše dávné předky. Je jedním z posvátných šamanských zvířat, které provázely severské legendy. Jaká symbolika jej obklopuje a co může přinášet za skrytá poselství, například když se nám zjeví ve snu?

Ve vikinských mýtech jsou vlci dobrotivými průvodci nejvyššího boha Ódina, stejně jako havran. Zároveň se objevují jako průvodci apokalypsy.

Vlk je především predátor, divoký lovec. V mnoha indoevropských kulturách byla kasta válečníků spojena s vlkem a bojovníci přijímali při zasvěcení "vlčí podobu." Možná právě odsud vznikly legendy o vlkodlacích. Podobný význam má latinské rčení "člověk člověku vlkem." Vlk označuje naši pudovou přirozenost.

Ta může nabývat stinné podoby jako chorobná touha po nezávislosti podezíravost a pocit ohrožení nebo se může vyjadřovat pozitivně jako touha po svobodě, život v souladu se svými instinkty a bystrá mysl.

Dušičky, Halloween, Samain 

Lebka se svíčkou

Dušičky neboli Halloween jsou největším svátkem pohanského Kola roku. Je to keltský nový rok, nejtajemnější a nejtemnější ze všech osmi svátků, čas v roce, kdy se rouška mezi světem živých a mrtvých stává průsvitnější a snadněji s nimi vstupujeme do kontaktu.

Na duchovní rovině byl tento čas v roce dobou, kdy se porážel dobytek a konzervovalo se maso. Tato třetí a poslední sklizeň zajišťovala, aby si naši předkové uchovali na zimu jen to, co bylo dost silné na přežití. Energie Samainu (doslova kelstký výraz pro "konec léta") je také taková - temná a syrová, jako zimní krajina, oproštěná od všeho, co je cizorodé, slabé nebo již neaktuální.

Svátek zesiluje téma předcházející slavnosti podzimní rovnodennosti, kdy začala temná polovina roku. Nyní se do ní noříme již naplno, a denní světlo valem ubývá.

V dnešním článku si povíme tipy, jak tento svátek oslavit s rodinou, jak můžeme čarovat a využít energii, přítomnou v přírodě v tomto čase a něco zajímavostí o tradicích, které obklopují období dušiček. O důležité části těchto svátků, kterou je kult předků, vyšel už před pár dny článek Rituály pro zesnulé.

Kult předků a rituály pro zesnulé 

Spojení s duchy předků

Blíží se Dušičky, památka věrných zesnulých a největší ze svátků pohanského Kola roku. Tento čas byl tradičně zasvěcen kultu předků, než se jej církev rozhodla upravit. Proto máme dnes v kalendáři vedle Památky věrných zesnulých také svátek Všech svatých (anglicky All Hallow´s Eve - Halloween) neboť v křesťanském duchu se nehodilo, aby byli uctíváni všichni mrtví, alebrž jen ti, kteří se vyznamenali výtečnými duchovními zásluhami - tedy svatí. Přesto nikdy v roce není duch pohanství cítit tak silně jako právě v tomto období.

Co je vůbec onen Kult Předků, a jak si jej představit? Jaký může mít užitek pro nás jako moderní lidi? Jak na zřízení oltáře předků a co můžeme udělat pro duše našich drahých zesnulých?

V dnešním článku odpovíme na tyto otázky a ukážeme si v praxi, jak vypadají oltáře předků na celém světě a jak se provádějí jednoduché rituály, které nám mohou přinést jejich vedení a ochranu.

Havran, posel z Druhého břehu 

Havrani při Měsíci

Málokteré zvíře má tak výraznou symboliku, jako ponurý havran. V období prodlužujících se podzimních nocí se zastavíme nad jedním z tradičních posvátných zvířat našich předků, kterým je havran. Jaká symbolika jej obklopuje a co může přinášet za skrytá poselství, například když se nám zjeví ve snu?

V germánské mytologii byli havrani průvodci nejvyššího boha vědění a magie Ódina, kterému nosili zprávy z celého světa. Nutno říci, že havrani jsou vskutku nesmírně inteligentní zvířata. Dokáží napodobovat zvuky ostatních zvířat a lidská slova a sdělovat si navzájem, kde se ukrývá potrava.

Havran je tedy v prvé řadě symbolem mysli, vědění a inteligence.

V legendách severoamerických Indiánů jsou havrani hrdinové kteří pomáhají lidstvu. Pro některé kmeny byl havran nositelem světla, který se vynořuje z prapůvodní temnoty při stvoření světa.

Havran je také znám jako strážce tajemství a duchovní učitel.

Podzimní rovnodennost, magie a rituály na Mabon 

Mabon

Podzimní rovnodennost je prvním dnem podzima. Slaví se po celém světě v mnoha různých společenstvích a zvláštní význam má pro novodobé pohany a čarodějnice. Pro většinu lidí je podzim dobou, která přináší sklizeň, plodiny se konzervují a uchovávají pro nadcházející zimu, a my se kocháme barevným listím a připravujeme své tělo a duši na nadcházející chladné měsíce.

Slovy slavného básníka Keatse, podzim je "dobou mlhy a sladké plodnosti". Podzim je plný barev, chladných rán a zvyků, jako je pouštění draka nebo vinobraní. Předcházející svátek dožínek se nesl ve znamení velké obilné sklizně, tento je nazývaný druhou sklizní a přináší s sebou počátek temné poloviny roku - doby, kdy část tmy opět převáží nad vládou světla.

V dnešním článku si povíme tipy, jak tento svátek oslavit s rodinou, jak můžeme čarovat a využít energii, přítomnou v přírodě v tomto čase a něco zajímavostí o tradicích, které obklopují podzimní rovnodennost.