Jarní rovnodennost - Ostara


Jeden starý čaroděj říkal, že rovnodennost je čas, kdy se může každý z nás znovu rozhodnout, na kterou se dá stranu. Ostara, jak zní starý germánský název jarního svátku, je časem rovnováhy mezi světlem a tmou. Můžete tedy žádat o vnesení rovnováhy do jakéhokoliv aspektu vašeho života.

Druhým požehnáním tohoto svátku je očista. Udělejte si doma pověstný "jarní úklid", se záměrem přerušit energetická spojení se všemi předměty, které už nejsou v souladu s vaším životem.

V následujícím článku, který je druhý ze série o pohanských svátcích ("sabatech čarodějnic"), se dozvíte, jak na něj a jak nejlépe využít energii tohoto krásného času.

Tip: Pokud s námi nesledujete seriál o pohanských svátcích a posvátných cyklech přírody od počátku, možná si budete chtít nejprve přečíst první díl o předešlém svátku Hromnic (keltský Imbolc), který se slaví začátkem února. Na jeho konci najdete také pěkné obrázky celého pohanského kalendáře ke stažení.

Datum: 21. - 22. března. (Letos přesně 20. března ve 23:32 Středoevropského času.)
Další názvy: Jarní rovnodennost, Alban Eiler, Eostre, Jarovít. Jméno souvisí s norskou bohyní plodnosti Ostarou (Eostre, anglicky Velikonoce = Easter).
Symboly: semena, vajíčka, voda
Božstva: Jarovít, Eostre, Persefona

Rituály pro svátek jarní rovnodennosti

 • Krásným zvykem, který si možná pamatujete z dětství, je vložit svoje přání do semínka trávy, například tím, že jej do něj pošeptáte, a pak jej zasadit. Na vzrostlou trávu pak můžete usadit velikonoční vajíčka, která jsou symbolem plodnosti a celistvosti. Děti tyto rituály milují!
 • Zapalte na různých místech svého příbytku páry černých a bílých svící, které budou symbolizovat rovnováhu světla a tmy. Sledujte způsob, jakým shoří, může vám to něco prozradit o harmonii v jednotlivých místnostech, potažmo v různých oblastech vašeho života.
 • Barvěte vajíčka přírodními barvami a ozdobte je různými magickými symboly - runy, astrologické symboly, druidský ogham nebo vaše osobní symboly, spojené s přáními.
 • Vyrobte si figurku nebo nějaký jiný předmět, který bude symbolizovat temnou polovinu roku, která nyní končí, a vložte do ní symbolicky vše, co se odehrálo od loňského podzima, čeho se chcete zbavit. Můžete ji hodit do ohně nebo do tekoucí vody.
 • Udělejte si rituál plnosti a růstu pomocí vajíčka, uvařeného na tvrdo. Nejdříve se vajíčko ozdobí a popíše přáními, nabije energií a pak se uvaří - a sní!
 • Je příhodný čas pořídit si nebo ušít něco nového na sebe, spolu se zvykem odkládání starého šatstva, Nový kousek byste si na sebe měli vzít právě až o rovnodennosti, v době rostoucího světla!

Jak na jarní úklid magicky

Náš majetek je v pravém slova smyslu součástí naší osobnosti. Staří Římané to chápali poměrně doslovně. Dá se říci, že všechno, o čem řeknete "to je mé" je součástí vašeho energetického pole a tím pádem do své existence přejímáte všechny vazby, které s sebou takový předmět nese.

Pokud už tyto vazby nejsou aktuální - třeba proto, že jste se změnili, změnili jste svoje přátele a zájmy - tato zastaralá energie vás svým způsobem táhne nazpět do minulosti a brání se pohnout.

Spisovatelka Jenny Nowak v Čarodějkou po česku má tedy svatou pravdu, když píše, že takový úklid je činnost navýsost magická! Můžeme uvolnit spoustu zablokované energie, pokud jsme ochotni podívat se pravdě do čí a položit si otázku, zda tato věc je skutečně v souladu s našimi současnými cíli a zda představuje něco, co chceme aby v našem životě rostlo. U spousty předmětů po mrtvých, bývalých přátelích aj. zjistíme, že je na čase se s nimi rozloučit a možná i pustit něco, co jsme doposud pustit nechtěli. Nyní je příhodný čas!

Chcete si udělat ve svém bytě a v životě pořádnou očistu? Přihlašte se na semináře Odeklínání, kde společně procházíme všechny druhy problematických předmětů a vazeb, které vám usávají energii.

Více o Odeklínání

Jak se spojit s přírodním cyklem

 • Nasbírejte venku divoké květy. Běžte se projít a všímejte si znamení rostoucího života v přírodě.
 • Zasaďte semínka první zeleniny nebo květin, třeba i doma.
 • naplánujte si výsadbu svojí magické zahrady, pro niž bude příhodný čas na Beltine.
 • Pomozte Zemi vzpamatovat se a ukliďte místo ve veřejném parku od odpadků.
 • Všimněte si, kteří ptáci se již vrátili ze zimních krajin. Nastrojte jim krmítko.
 • Vyjádřete úctu krajině kolem svého stavení - darujte přírodním duchlm třeba kousek polodrahokamu nebo vonný dým.

Věštění z vajíček

Oomancie neboli věštba z vajíček se provádí tak, že oddělíte od sebe bílek a žloutek. Pak nalijete bílé do horké vody a hádáte z jeho tvaru.

Komentáře

Naučte se magii

Připojte se k více než 5 516 odběratelům Čarovného zrcadla.

Dostávejte zdarma každou sobotu večer astrologické předpovědi, návody na kouzla a rituály, týdenní věštbu a jiné články o magii.

Prohlédněte si poslední:
Noira
Články píše Noira

Píšu o magii, rituálech a tradicích našich předků. Magie pro mne znamená vracet lidem moc nad jejich životem zpět do jejich rukou. Magii a věštění, práci s energií se věnuji profesionálně řadu let. Svoje vědomosti jsem vtělila do zásilkového obchodu s magickými pomůckami, které vyrábím a dovážím. Magii také vyučuji a vydávám o ní první knihu.

Více o autorce

Přednášky a festivaly

 • Festival esoteriky a zdraví v Liberci, 5. března
 • Festival Evolution, 18.-20. března

Víkendové semináře

Celý kalendář 2016

Vyhledávat v článcích