Hromnice - Imbolc

Brigitin kříž

V čarodějnické tradici Wicca se za počátek roku považuje svátek navracejícího se světla, nazývaný Kelty Imbolc a v pozdějším kalendáři Hromnice. Jaké přírodní síly přináší a jak je nejlépe využít pro své čarování?

V následujícím článku najdete praktické tipy, jak obohatit svoje rituály nebo jen vyzkoušet osvědčené zvyklosti našich předků, které přinášely očištění a prosperitu.

Pokud jste nečetli článek o novoročním čarování nebo článek s věštbou na rok 2015, možná se k nim ještě před oslavou tohoto svátku budete chtít vrátit.

Datum: 1. února nebo první úplněk ve znamení Vodnáře (v roce 2015 připadá na noc ze 3. na 4. února)

Jména svátku: Hromnice, Imbolc/Oimelc, Candlemas ("mše svatá - slavnost svící a Očištění Panny Marie"), brigantia ("svátek bohyně brigit / Svaté Brigity")

Symboly: Brigitin kříž (na obrázku výše), svíce

Božstva: Brigit (keltská), Iuno Lucina (římská)

Období Hromnic je v čarodějnické tradici Wicca začátkem pohanského roku. Je to čas nové naděje a výhledů do budoucnosti. Doba, kdy začínáme silněji vnímat moc rostoucího světla. Tradičně je to také čas zasvěcování nových adeptů čarodějnictví.

V některých krajích se objevují první zelené rostliny. Tam, kde chovají ovce, se v tomto období rodí jehňata. V katolickém kalendáři se slaví svátek Očištění panny Marie, tedy ukončení šestinedělí. Se svátkem jsou spojeny panenské bohyně - ta, která v období Dušiček sestoupila do podsvětí, se opět objevuje v aspektu čisté mladé ženy.

Čarování na Hromnice

  • Tradiční čas pro výrobu a zasvěcování svíček.
  • Dobrý čas pro to plánovat své podniky pro celý rok a první krůčky k jejich realizaci. Hromnice jsou časem vize a počátku, kdy je vhodné vše rozplánovat a načrtnout, síla pro budování přijde až o něco později.
  • Čas čištění a očisty, vhodná doba na velké vykuřování či koupel.
  • Skvělým rituálním úkonem pro toto období je vymetení zimy, veškeré bídy a negativity ven koštětem.
  • Můžete také spálit zbytky vánoční výzdoby.
  • nacházíme se stále v temné polovině roku, takže je příhodný čas pro věštby, prorokování a rozvo telepatických schopností, které se můžeme učit od bohů a bohyní v jejich temném aspektu - Bohyně Stařena a Král Duchů.
  • Vhodným darem pro domácí duchy je mléko.

Imbolc: Nápady na rituál

Svátek je silně spjatý se světlem svící a mocí rostoucího světla. nebojte se tedy použít více svící, než jste zvyklí. Můžete si například "zasadit" semínko světla ve formě tenkých (dortových) svíček do větší nádoby se zeminou (viz obrázek níže) a pak je později během roku obnovovat a "zalévat" - svou energií, magickými oleji a parfémy nebo třeba hnojit popelem z dalších spálených kouzel!
svíce a země
Jinou možností je postavit kolem sebe po směru hodinových ručiček kruh z bílých svící a představovat si, jak postupně aktivujete všechny nápomocné síly přírody, aby se v souladu s přírodními rytmy během tohoto roku splnily vaše cíle - třeba ty, které jste si rozpracovali během novoročního čarování.
Zažehnávat negativitu můžete tím způsobem, že všechny svoje špatné vzpomínky, prožitky aj. vyplivnete do vody (můžete také použít špinavou vodu, ve které jste se rituálně vykoupali) a pak z této vody necháte zmrazit kostku ledu. S tím, jak bude kostka tát a vypařovat se, tramformuje se i vložená energie.

Hromnice v pohanském Kole roku

Pro zobrazení diagramu v plné velikosti klikněte do obrázku.

Pohanské svátky - čarodějnické sabaty se velice často znázorňují jako kolo s osmi loukotěmi, podobně jako astrologický zvěrokruh. Na internetu najdete mnoho krásných uměleckých zpracování (vyhledávejte "wheel of the year"), která lze často také koupit ve formě medailonu, plakátu nebo nástěnné dekorace.

Můžete si také vyrobit svoje vlastní Kolo roku, a doplňovat jej v průběhu celého roku, jak si budeme připomínat jednotlivé Pohanské svátky.

Komentáře

Naučte se magii

Připojte se k více než 5 516 odběratelům Čarovného zrcadla.

Dostávejte zdarma každou sobotu večer astrologické předpovědi, návody na kouzla a rituály, týdenní věštbu a jiné články o magii.

Prohlédněte si poslední:
Noira
Články píše Noira

Píšu o magii, rituálech a tradicích našich předků. Magie pro mne znamená vracet lidem moc nad jejich životem zpět do jejich rukou. Magii a věštění, práci s energií se věnuji profesionálně řadu let. Svoje vědomosti jsem vtělila do zásilkového obchodu s magickými pomůckami, které vyrábím a dovážím. Magii také vyučuji a vydávám o ní první knihu.

Více o autorce

Přednášky a festivaly

  • Festival esoteriky a zdraví v Liberci, 5. března
  • Festival Evolution, 18.-20. března

Víkendové semináře

Celý kalendář 2016

Vyhledávat v článcích