Oltáře a rituály pro drahé zesnulé

Spojení s duchy předků

Blíží se Dušičky, památka věrných zesnulých a největší ze svátků pohanského Kola roku. Tento čas byl tradičně zasvěcen kultu předků, než se jej církev rozhodla upravit. Proto máme dnes v kalendáři vedle Památky věrných zesnulých také svátek Všech svatých (anglicky All Hallow´s Eve - Halloween) neboť v křesťanském duchu se nehodilo, aby byli uctíváni všichni mrtví, alebrž jen ti, kteří se vyznamenali výtečnými duchovními zásluhami - tedy svatí. Přesto nikdy v roce není duch pohanství cítit tak silně jako právě v tomto období.

Co je vůbec onen Kult Předků, a jak si jej představit? Jaký může mít užitek pro nás jako moderní lidi? Jak na zřízení oltáře předků a co můžeme udělat pro duše našich drahých zesnulých?

V dnešním článku odpovíme na tyto otázky a ukážeme si v praxi, jak vypadají oltáře předků na celém světě a jak se provádějí jednoduché rituály, které nám mohou přinést jejich vedení a ochranu.

Ochrana od duchů předků

V mnoha kulturách se věří, že duchové mrtvých předků mají zvláštní zájem na životě svých potomků a mají možnost ovlivnit jejich životy k dobrému nebo zlému. Jejich hlavním cílem je pokračování a přežití rodu, jsou tedy vynikajícím zdrojem přirozené ochrany. O žádném jiném druhu duchovních bytostí nemůžeme říct, že by měli skutečný, přirozený zájem nás chránit!

Duchové předků s námi často jdou životem jako strážní andělé. Typicky se objevují, když se v rodině děje něco významného, při porodech a úmrtích. Podle některých tradic mají podobnou roli jako andělé.

Kdo jsou naši předkové?

Pro většinu lidí je překvapivé slyšet, že pojem duchovní předkové zahrnuje daleko více, než jenom mrtvé příbuzné! Jednak jsme sami prošli mnoha vtěleními, a můžeme tedy říci, že i naši předkové z předchozích vtělení k nám stále patří. Za druhé nemusíme být s někým spřízněni pokrevním poutem, aby se stal jedním z našich duchovních předků.

Příkladem jsou naši zesnulí duchovní učitelé, zasvětitelé a hrdinové. V Indii je obvyklé uctívat duchovního učitele již za živa.

Katoličtí svatí jsou příkladem takových předků, které máme všichni společné.

Cyklus života

Zanedbání kultu předků

Zanedbání našich drahých zesnulých může mít na náš život reálné účinky. V nejlepším případě se zbytečně připravujeme o jejich radu, požehnání a ochranu. V mnoha tradicích se věří, že dopady mohou být i méně příjemné, a často když přijde za šamanem člověk, kterého pronásleduje smůla, první radou, které se mu dostane, je aby něco udělal pro své předky,(viz níže). Je rozhodně otřesné, kolik lidí v naší zemi zůstává nepohřbeno, nikdo nechodí na jejich hroby a podobně. Těžko si lze představit, že nám takové počínání přináší štěstí.

Oltář předků

Oltář předků může být jednoduchá police, skříňka nebo třeba vršek komody, přikrytý bílým ubrusem. Spiritisté tomuto oltáři říkají "mesa blanca", doslova bílý stůl (viz fotky níže). Najdeme na něm nákresy rodinného stromu, fotografie, kameny z rodného místa, pamětní předměty, svíce, sklenice s vodou, vázu na květiny a jiné obětiny. Voda a květiny by měly být čerstvé. Péčí o takový oltář duchovně pozvedáte duše svých předků do lepších sfér a zlepšujete proudění jejich požehnání k vám.

Co můžete udělat pro své zesnulé

  • Posílat jim světlo a požehnání. K tomu slouží právě bílé svíce, které najdeme skoro na každém oltáři.
  • Odpustit jim, a ulevit tak jejich duši i vaší.
  • Nechat z ně sloužit mši svatou.
  • Existují také tradiční modlitby, například Litanie za zesnulé.

Rituál pozdravu předků

Z haitského vúdú:

  1. Budete potřebovat sklenici vody, bílou svíci a talířek. Když hovoříme o pokloně, poklona se dělá tak, že se jen ohnete lehce v kolenou.
  2. Obraťte se na východ a zapalte svíci, vezměte ji do levé ruky, sklenici do pravé, a proneste: "Duchové předků z matčiny strany, duchové předků z otcovy strany, vzdávám vám lásku, úctu a čest!" Kápněte trochu vody na zem a pokloňte se.
  3. Otočte se po směru hodinových ručiček na Západ, pak opačně k Severu, a nakonec po směru hodin na Jih a zopakujte.
  4. Po skončení nechte svíci vyhořet uprostřed bílého talíře, a sklenici postavte vedle ní.
  5. Pokud máte naléhavé problémy, zdravte takto své předky po dobu 21 dnů, a položte jídelní příbor kolem svíce takto: vidlička a nůž se dotýkají, a dno trojuhelníku tvoří lžíce. To znamená v řeči duchů, že potřebujete jíst.

Otázky o kultu předků

Proč mám předkům dávat hmotné dary? A když měli problémy s alkoholem, mám jim ho vůbec dávat?

Vaši předkové se sytí a občerstvují životní silou z obětin. Nejlepší je dávat jim to, co měli rádi za života. Nejoblíbenějšími dary jsou různé druhy alkoholu, voda, tabák a káva.

Co když neznám svoje předky? Nebo to byli zlí lidé.

Pokud nemáte žádná jména a fotografie, postavte si na oltář oblíbený svatý obrázek a stejně se s nimi pokoušejte spojit. Pokud k nim máte dosti špatný vztah, zkuste udělat alespoň něco, jednou za rok nechat sloužit mši. Postavte si na noční stolek sklenici vody a zkuste od nich přijmout sen.

Mohu k mrtvým dávat i obrázky živých?

Obecně ne, ale pokud to tak cítíte, udělejte to. Jsou například rodinné fotografie, na kterých je i zemřelé dítě. Můžete k němu hovořit a vyléčit vás oba.

Co když svoje předky už necítím?

Je možné, že se odebrali do jiných sfér existence nebo znovu vtělili.

Oltáře předků

Oltář předků současného vyznavače vúdú
Všimněte si devíti sklenic vody, lebky a kříže pro Pána Hřbitova.

Oltář předků Wiccana
Takto vypadají oltáře pro předky současných pohanů a čarodějnic.
Oltář předků Wicca

Oltář předků z Dálného východu
Podobné domácí oltáře jsou zde stále tradiční součástí domácnosti.
Oltář předků v malajsii

Komentáře

Naučte se magii

Připojte se k 8 108 odběratelům Čarovného zrcadla.

Dostávejte zdarma každou sobotu večer astrologické předpovědi, návody na kouzla a rituály, týdenní věštbu a jiné články o magii.

Prohlédněte si poslední:
Noira
Články píše Noira

O magii, duchovnu a tradicích předků píši přes 10 let. Čarovné zrcadlo během té doby vyrostlo z malého blogu do největšího webu v češtině o magii, čarodějnictví a esoterických vědách. Starám se o náš e-shop a dovoz magických a rituálních pomůcek. Zatímco se e-shop rozrůstá, můžete navštívit moje poslední semináře.

Více o autorce

Festivaly

Víkendové semináře

Víkendové semináře pro veřejnost tímto končí.

Od července se můžete těšit na úplně nový cyklus přednášek.

Na podzim proběhne několik přednášek k tématu připravované knihy Psychická sebeobrana.

Z nabídky eshopu

Vyhledávat v článcích