Černá a bílá magieČerná a bílá magie

Magie se tradičně rozděluje na černou a bílou, podle toho, jaký je záměr rituálu a s jakými silami pracuje. Otázka etiky v magii je velice zapeklitá a neexistuje na ni jednoznačná odpověď. Pro některé je bílou magií pouze léčitelství, další připouštějí zhoubná kouzla v sebeobraně. Každý čaroděj časem najde vlastní porozumění.

Jak působí kletby 

černá svíce lebka, používaná pro kletby

Když se v našem životě nebo v okolí projeví moc kletby, často vnímáme pouze neurčitý zlověstný pocit. Nic nedává smysl, všechno se hatí. Přesto dlouhodobým pozorováním čarodějové a léčitelé došli k tomu, že i tyto neblahé síly se řídí určitými zákonitostmi. jejich poznání může představovat obrovskou výhodu ve chvíli, kdy se s kletbou nebo jinou negativní silou setkáme.

Platí skutečně, že zbožný a čistý člověk je kletbou nedotknutelný? A můžeme ji od někoho "chytit" pouhou přítomností? Podívejme se na zoubek obvyklým temným otázkám.

NA OBRÁZKU: Černá svíce ve tvaru lebky je často proužívaná pro kletby.

Černá a bílá magie lásky 

Milostná magie, označovaná také jako magie lásky nebo červená magie, patří mezi mezi nejžádanější služby čarodějů po celém světě. Doklady o ní nacházíme od úsvitu lidských dějin.

Tento článek pojednává o speciálních výzvách, které tato magie a přináší a proč je tak těžké nedostat se na pole černé magie. Jak se vůbec liší černá a bílá magie lásky? A co nám mohou přinést?

Jak rozeznat prokletí a postavit se mu 

Když se neštěstí valí jedno za druhým a běžné prostředky selhávají, připadáme si doslova prokletí. Kletby a uřknutí, uhranutí a působení zlé moci byly běžně uznávanou součástí života našich předků. Věřili, že nemoc a nezdar mají často nadpřirozené příčiny. Jak rozeznáte, že na vás vězí kletba?

Kdybychom žili v jiné době nebo kultuře, bylo by rozeznání kletby snadnou věcí – stačilo by nalézt předmět doličný, v podobě uzlíků, prášku, váčku, sklenice, panenky nebo jiného fetiše.

Termíny:
26.-27. březen 2016, VYPRODÁNO
25.-26. červen 2016, VYPRODÁNO

Seminář se již v této podobě nebude opakovat.

Černá a bílá magie 

lebka-cerna.jpg

Z anglického originálu přeložila Noira, 2010.

Začněme od výchozího poznatku, že všechny magické operace fungují na téže bázi. Energie (chcete-li "duchové"), které používá čaroděj pro kouzlo záškodné magie, lze stejně dobře použít pro kouzla prospěšná. Rozdíl tedy není v tom, jaký typ nebo zdroj síly k čarování používáme. Oba druhy magie od sebe rozlišuje záměr - zamýšlený výsledek praktikujícího, který má v sobě v průběhu provádění pěti fází kouzla.

Těchto pět aspektů magického počínání zahrnuje

  • Touhu
  • Záměr
  • Vyladění
  • Rituál
  • Očekávání

Záměr je kormidlem magické operace. Je to ten aspekt magické operace, jímž programujeme nebo diktujeme universu, jak by měl vypadat kýžený výsledek, co má přesně magie způsobit, a jak se tento výsledek bude manifestovat. Patří sem také způsob, jakým se má výsledek realizovat, pokud je žádoucí ho přesně vymezit, a co má nastat po završení kouzla - jak se má využít energie, investovaná do kouzla.

Pojednání o etice v magii

Judy Harrow, 1998 – 2000. Překlad Noira, 2009. Redakčně kráceno.

Judy-harrow.jpg

1 VIEW PRO VŠECHNY OTÁZKY? ČASTO KLADENÉ DOTAZY KE SLUŽBÁM A SEMINÁŘŮM NALEZNETE V PATŘIČNÝCH SEKCÍCH PŘÍMO U NABÍDKY SLUŽEB NEBO KURZŮ.

NAVŠTIVTE OTEVŘENÉ SEMINÁŘE, KTERÉ PROBÍHAJÍ CELÝ ROK, POTKEJTE SE S NÁMI NA FESTIVALE, OBJEDNEJTE SE NA KONZULTACI NEBO VSTUPTE DO INDIVIDUÁLNÍHO VÝCVIKU.

the-craft-movie-poster.jpg

Profil filmu na ČSFD: Čarodějky (1996)

Sarah Baileyová je tím, co byste nazvali "problémová dívka." Rodiče ji proto vezmou do nového, bohatého sousedství a začne chodit do katolické školy. Protože mezi spolužáky nezapadá, stane se předmětem zájmu tří outsiderek, o kterých se říká, že jsou čarodějnice. Aby mohly ovládnout síly čtyřech živlů, chybí jim jedna do počtu. Sarah je zpočátku ráda, že našla kamarádky, avšak brzy pocítí, že se jejich magie ubírá špatným směrem a pokusí se skončit. To ale nebude jen tak.

Na tomto vcelku neznámém horroru (1996) z prostředí dospívajících je pozoruhodný jeden fakt – ovlivnil totiž představy mnoha lidí o Wicce. To se mu podařilo takovým způsobem, že jedna wiccanka dokonce napsala brožuruhttp://zrcadlo.mysteria.cz/download/grimoire_ecclectic_magic.php, ve které vysvětluje rozdíly mezi čarodějnictvím ve filmu a svojí vírou. Přestože se filmu dostalo mezi pohany hodnocení "pohromy pro naši image", tvůrci měli k dispozici dobré informace a dokonce poradkyni, která byla wiccankou.

Brány Meonu, Jozef Karika 

jozef_karika_brany_meonu.jpg

Brány Meonu, Jozef Karika, Vodnář, 2009.

V této originální knize slovenský autor, profesí historik, nabízí pohled na "spirituální pozadí totalitních režimů 20. století," jak by klidně mohl znít střízlivý podtitul knihy. První světová válka, která knihu otevírá jako určitá předzvěst věcí budoucích, kterou se stala i pro lidi 20. století, nebyla jak píše Karika válkou v pravém slova smyslu (tedy evoluční nebo ideologickou). Její příčiny se nepodařilo dodnes zcela vyčerpávajícím způsobem osvětlit a jisté je, že po jejím nečekaném vypuknutí už svět nikdy nebyl stejný.